Akademik Prof. Dr.

Feriz Adrović

Redovni Član | Predsjednik Akademije

Kontakt:

feriz.adrovic@aptn.ba

adrovicferiz@yahoo.com

+387 61 264 460

Biografija

Feriz Adrović rođen je 26.09.1955. godine u Petnjici, Crna Gora. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Beranama i Rožaju. Na Univerzitetu u Prištini, Prirodno-matematičkom fakultetu, na Odsjeku za Fiziku, završio je  dodiplomske studije 1979. godine. Iako je 1980. godine izabran za asistenta na Odsjeku za fiziku, zbog neviđene diskriminacije, svoje angažovanje u nastavi morao je ostvariti preko suda. Njegov izraženi internacionalizam, porodično njegovan i naslijeđen, smetao je ekstremnim nacionalistima koji su vladali Univerzitetom u Prištini.

Postdiplomske studije iz Nuklearne fizike i Fizike čvrstog stanja pohađao je u Zagrebu, a na Fizičkom fakultetu u Beogradu iz oblasti Metrologije i primjenjene Nuklearne fizike, na kojem je 27.01.1995. godine, odbranio je magistarsku tezu. Doktorsku disertaciju radio je u Institut u za nuklearne nauke u Vinči, Poljskom Institutu za nuklearna istraživanja Krakov, a koju je odbranio 20.09.1997. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Prištini, na kojem je1998. godine, izabran u zvanje na docenta. Osim rada na Univerzitetu u Prištini, do početka rata na Kosovu 1999. godine, učestvovao je na istraživačkom projektima prospekcije uranijuma na Kosovu, kao i na razvoju novih nuklearnih trag dozimetara za detekciju radona.

Usljed ratnih događanja na Kosovu, doselio se sa porodicom 2000. godine u BiH (Tuzla), gdje je na Univerzitetu u Tuzli zasnovao radni odnos. Na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Prištini, sa sjedištem u Kosovskoj Mitrovici, izabran je u zvanje vanrednog profesora 03.06.2004. godine, a u zvanje redovnog profesora 2010. godine. Na Univerzitetu u Tuzli, u zvanje vanrednog profesora izabran je 22.05.2006. godine, a 06.07.2012. godine u zvanje redovnog profesora.

Na dodiplomskim i postdiplomskim studijama Univerziteta u Tuzli, profesor Feriz Adrović koncipirao je i formirao 10 nastavnih predmeta, među kojim su neki novi u BiH, a neki su novi i na širem području:

  • Jonizirajuće i nejonizirajuće zračenje u prirodi
  • Metode detekcije radona
  • Biofizika
  • Biološki efekti zračenja
  • Eksperimentalne metode savremene fizike I 
  • Eksperimentalne metode savremene fizike II
  • Fizika u medicinskoj dijagnostici i terapiji I
  • Fizika u medicinskoj dijagnostici i terapiji II
  • Dozimetrija i zaštita od zračenja
  • Radiofarmaceutici
  •  

Na Univerziteta u Tuzli, profesor Feriz Adrović koncepirao je i vodio Postdiplomske studije iz Fizike jonizirajućih i nejonizirajućih zračenja, koje su pohađali postdiplomci iz čitavog prostora bivše Jugoslavije.

Profesor Feriz Adrović bio je mentor 7 doktorskih disertacija 25 magistarskih teza, koje su iz područja nuklearne i radijacione fizike, čiji protagonisti su bili prvi kadrovi u Bosni i Hercegovini iz ovih naučnih oblasti. Bio je recenzent na desetine univerzitetskih udžbenika i zbirki zadataka.

Profesor Feriz Adrović bio je odgovorni voditelj niza višegodišnjih domaćih i međunarodnih naučnoistraživačkih projekta, koji su se odnosili na detekciju radioaktivnoga gasa radona i prirodne radioaktivnosti u hrani, rudnicima, vodama i građevinskim materijalima Bosne i Hercegovine i Srbije, kao i prospekciju nalazišta rude uranijuma na Kosovu. Bio je odgovorni voditelj projekta  detekcije osiromašenog uranijuma na Kosovu usljed bombardovanja NATO-a.

Na Univerzitetu u Tuzli osnovao je Laboratoriju za detekciju, dozimetriju i zaštitu od zračenja (LDDZZ), jedine takvog sadržaja u široj regiji, koja je zvanično puštena u rad 11.06.2010. godine. Ova Laboratorija postala je referentna u BiH i okruženju, u kojoj se uspješno vrše istraživanja iz radijacione fizike, radijacione hemije, radijacione biologije, geologije i medicine.

Na PMF Univerziteta u Tuzli koncipirao je katedru: Dozimetrija i zaštita od zračenja, koja je po sadržaju jedinstvena u regiji.

Profesor Feriz Adrović učestvovao je na 17-oj Svjetskoj Konferenciji nuklearnih trag detektora, Centar za nuklearne nauke u Dubni (Rusija) 1994, na Svjetskom Kongresu zaštite od zračenja (IRPA 9) u Beču 1996. godine, na Trećoj Generalnoj Konferenciji Unije Balkanskih  fizičara u Klužu 1997. godine, u Kairu  na  Internacionalnoj konferenciji  izvora, prometa  i  odlaganja  hazardnih materijala, 1998, godine, učestvovao je sa tri naučna rada na Svjetskom Kongresu zaštite od zračenja (IRPA 11) u Madridu 2004, a sa četiri naučna rada na Svjetskom Kongresu zaštite od zračenja IRPA 12, Buenos Airesu, Argentina, 2008.godine, kao i na mnogim Konferencijama i Simpozijumima širom Balkana.

Profesor Feriz Adrović ostvario je uspješnu saradnju sa institucijama kao što su: Naučno-istraživački razvojni centar Genitron Instruments Frankfurt, Institut za nuklearne nauke “Vinča”,  Poljski Institut za nuklearna istraživanja Krakov, Ruski državni Institut za nuklearne nauke Dubna, Institut Jožef Štefan Ljubljana, PMF Novi Sad itd. Držao je više godina nastavu na Univerzitetu Džemal Bijedić u Mostaru, Biotehničkom i Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Bihaću. Na ovim Univerzitetima, osim izvođenja nastave, profesor Feriz Adrović bio je mentor magistarantima i doktorantima, što je i bila njegova glavna misija, da u Bosni i Hercegovini formira kvalitetan naučni kadar iz primijenjene nuklearne fizike.

Čitav svoj život profesor Feriz Adrović posvetio je nauci i studentima. Njegova najdraža priznanja, s kojima se ponosi, a koja je dobijao 5 godina zaredom, došla su od strane Unije studenata Univerziteta u Tuzli. Na svim Univerzitetima na kojima je predavao, profesor Feriz Adrović bio je roditeljski zaštitnik i idol studentima.

 
Sažeti bibliografski podaci

Profesor Feriz Adrović objavio je tri univerzitetska udžbenika:

  • Odabrana poglavlja iz metrologije, mehanike, termodinamike i elektromagnetizma, Copygraf Tuzla, 2006.
  • Odabrana poglavlja iz optike, atomske i nuklearne fizike, Copygraf Tuzla, 2006.
  • Fizika I, Saobraćajni fakultet Doboj, 2017.
  •  

i dvije međunarodne knjige:

  • Gamma radiation, InTech, USA, ISBN 978-953-51-0316-5, Hard cover, 320 pages, March, 2012.
  • Radon, InTech, Rijeka, Croatia, ISBN 978-953-51-0316-5, Hard cover, 146 pages, November, 2017.
  •  

koje su pobudile veliko interesovanje u naučnoj javnosti u svijetu, i preuzete su sa interneta više od 160 000 puta. Digitalne e-knjige Gamma radiation i Radon, nalaze u digitalnim zbirkama biblioteka vodećih univerziteta svijeta.

Profesor Adrović publikovao je monografiju: Radioaktivnost i radijacioni nivoi u okolini termoelektrana, izdavač Institut za nuklearne nauke Vinča, 2005, koja je distribuirana u više zemalja svijeta. Objavio je dva poglavlja u međunarodnim knjigama: 

  • Marko M. Ninkovic and Feriz Adrovic, Gamma radiation: Air kerma rate constants for nuclides important to gamma ray dosimetry and practical application, 1-17,  InTech, USA. (2012). 
  • F. Adrovic, Introductory Chapter: Radon Phenomenon. Radon. IntechOpen; Rijeka, Croatia: pp. 1-5. (2017).    
  •  

Područje naučno-istraživačkog rada profesora Feriza Adrovića, spada u domen primjenjene nuklearne fizike sa posebnim akcentom na izučavanja distribucije radionuklida i radijacionih nivoa u prirodnoj i tehnološki modifikovanoj prirodnoj sredini.

Rezultate svog naučno-istraživačkog rada profesor Feriz Adrović objavio je u više od 100 naučnih radova u vodećim časopisima međunarodnog značaja (indeksirani u SCI-EXP i SSCI), časopisima međunarodnog i domaćeg značaja, i radovima koji su saopšteni na domaćim i međunarodnim konferencijama i kongresima:

  • F. Adrović, B. Jakupi, P. Vasić and D. Mitić, Measurements of radon concentration 17th International Conference on Nuclear Tracks in Solids, Dubna, 224-227, Rusija, 1994.
  • F. Adrović, D. Todorović, M. Ninković, Ispitivanje sadržaja prirodnih radionuklida u pepelu iz termoelektrana Obilić, XVII1 Jugoslovenski simpozijum za zaštitu od zračenja, Zbornik radova, 253-257, Bečići, 24-26.maj 1995.
  • F. Adrović, G. Krstić, B. Jakupi i M. Tonić, Merenje koncentracije radona u vazduhu zatvorenog prostora pomoću čvrstih detektora tragova, 9. Kongres fizičara Jugoslavije, Zbornik radova, 693-697, Petrovac, 29-31.05.1995.
  • F. Adrović, D. Todorović, M. Ninković, Uporedna analiza sadržaja prirodnih radionuklida u produktima sagorevanja termoelektrana Obilić, 9. Kongres fizičara Jugoslavije, Zbornik radova, 625-629, Petrovac, 1995.
  • B. Jakupi, P. Vasić, F. Adrović i D. Mitić, Merenje koncentracije radona u rudniku Stari trg i u stanovima Prištine, Kosova Polja i okolnih mesta, XVII Jugoslovenski simpozijum  za zaštitu od zračenja, Naučna monografija, 180-182, Beograd, 1995.
  • F. Adrović, D. Todorović, M. Ninković, Analiza sadržaja prirodnog radioaktivnog materijala u kosovskom lignitu, Konferencija ETRAN, Zbornik radova, 363-365, Zlatibor, juna 1995.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Todorović, Istraživanje efekata radioaktivnosti uglja i produkata sagorevanja kosovskih termoelektrana na životnu sredinu, 5 Kongres ekologa Jugoslavije, Zbornik radova, 118-122, Beograd, 1996.
  • F. Adrovic, D. Todorovic, M. Ninkovic, Investigation of the content of natural radionuclides in coal and ashes from Kosovian power plants, IRPA9, International Congress on Radiation Protection 1996, Vol.2, pp. 681-684, Vienna, Austria, 1996.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Todorović, Natural Radioactivity of Soil within the Zone of Influence of the Kosovian Coal Power Plants, General Conference of the Balkan Physical Union, 2-5, septem.1997, Cluj-Napoca, Romania, 1997.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Todorović, Natural radionuclides and radiation measurements in the vicinity of the Kosovian coal-fired power plants – RADIATION PROTECTION, in Neighbouring Countries of Central Europe, The IRPA Regional Symp, 97-100, Prag 1997.
  • F. Adrović, M. Ninković, Z. Todorović, Merenje jačine doze gama zračenja vazduhu pomoću autonomne sonde Gamma Tracer, XLI Konferencija ETRAN, Zbornik radova, 364-368, 3-6.jun, Zlatibor, 1997.
  • F. Adrović, M. Ninković, The Measuring of the gamma Dose Rate in the Air at Location of the Šar-Mountain, International Coference on Hazardous Waste-Sources, Effects and Menagement, 454-457, 12 – 16 Dec., Cairo Egypt, 1998.
  • F. Adrović, M. Ninković, I. Nikolić,  Istraživanje prirodne radioaktivnosti na području Niške Banje, XX Jug. simpozijum za zaštitu od zračenja, Zbornik radova, 253-257, Tara, 1999.
  • M.M. Ninković, J.J. Raicević, F. Adrović, Attenuation and transmission of the 60Co gamma rays throughout soil slab shields, ENC  2002 International Nuclear Congress & Nuclear Expo, Scientific Seminars, Lile, France, October 7–9, 2002.
  • M.M.Ninković, J.J. Raičević, F. AdrovićAir Kerma Rate Constants for Gamma Emiters the most often Used in the Practice, 10th International Conference on Radiation Shielding (ICRS-10) and 13th Topical Meeting on Radiation Protection and Shielding (RP&S), Madeira, Portugal, May 9-14, 2004.
  • M. Prokić, F. Adrović, M. Ninković, R. Glišić,  Measurements of environmental background radiation an location of coal power plants, Seven Internacional Symposium on Natural Radiation Environment (NRE-VII), Rhodos, Greece, 20 – 24 May 2002.
  • F. Adrović, R. Fazlić, Z. Trešnjo,  Varijacije koncentracije aktivnosti radona u vazduhu grada Tuzle i bliže okoline, Zbornika radova PMF, 1, str. 195-203, Tuzla, 2004.
  • F. Adrović,  M. Ninković and I. Nikolić, Measuring of Gamma Radiation Dose Rate in air of Niska Banja, Proceedings of the IRPA11International Congress of the International RadiationProtection Association, Madrid, May 23- 28, 2004.
  • F. Adrović, M. Brčaninović, L. Mehanović, B. Kadrić and E. Mehmedović, Measuring of Gamma Dose Rate in Air of Tuzla City and its Closer Surrounding, 11th International Congress of the International Radiation Protection Association, Madrid 2328 May, 2004.
  • F. Adrovic, R. Fazlic and Z. Tresnjo,  Measurement of Radon Activity Concentrations in Air of Tuzla Sity, 4th European Conference on Protection against radon at home and at work, Prag, 2004.
  • F. Adrović, R. Fazlić, Z. Trešnjo, Varijacije koncentracije ktivnosti radona u vazduh grada Tuzle i bliže okoline, Zbornika radova PMF, 1, 195-203, Tuzla, 2004.
  • F. Adrovic, S. Avdic, A.Trumic, Gamma Radiation and Radon Concentration Levels of Modrac Lake, 11th International Congress of the International Radiation Protection Association, Madrid 23 – 28 May, 2004.
  • F. Adrović, A. Dedić, Z. Trešnjo, Istraživanje izloženosti radonu u predškolskim i školskimgrada Tuzle i bliže okoline, 4. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „KVALITET 2005“, Zbornik radova, 563-571, Fojnica B&H, 09–12 novembar 2005.
  • Z. Trešnjo, F. Adrović, Tehnike mjerenje produkata raspada radona u zraku, 4. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „KVALITET 2005“, Zbornika radova, str. 363-371, Fojnica B&H 09. – 12 novembar 2005.
  • F. Adrovic, A.Trumic, Investigation technologically modified natural radioactivity in air of Tuzla City and Lukavac City, Prvi međunarodni kongres “Ekologija, zdravlje, rad, sport” Banja Luka, Zbornik radova, 95-100, Banja Luka,08.-11.06.2006.
  • Z. Trešnjo, F. Adrović, A. Dedić, Measuring share of potencial alpha energy concentration of unsettled radon daughters, 5. Naučno-stručni skup sa  međunarodnim učešćem ”KVALITET 2007”, Zbornik radova, 432-442, Neum, B&H, 06-09 juna 2007.
  • F. Adrovic, K. Kosanovic, B. Jakupi, G. Krstić and R. Filipović, Survey of natural and artificial radionuclide contents in soil samples from some areas of the AP Kosovo (Serbia), IRPA12 International Congress on Radiation Protection 2008, Buenos Aires, Argentina, 2008.
  • F. Adrovic, D. Deljkic, J. Adrovic and A. Kasumovic, Gamma spectrometry analysis of soil and rock samples from the hypothetical complex of the Bosnian pyramids, IRPA12 International Congress on Radiation Protection 2008, Buenos Aires, Argentina, TS I.1.1-1039, 2008.
  • F. Adrović, A. Dedić, Investigation of Radon in drinking water from wells of the North-Eastern region of Bosnia and Herzegovina, 12th International Congress of the International Radiation Protection Association, Buenos Aires-Argentina,19-24, 2008.
  • F. Adrović, A. Kasić, A. Kasumovic, Radon exhalation levels and gamma radiation dose rate at Slana Banja in Tuzla City Book of Abstracts, 1st Physics Congress of Bosnia and Herzegovina, 43, 2008.
  • F. Adrović, A. Kasic, A. Kasumovic, Radon exhalation levels and gamma radiation dose rate at Slana Banja in Tuzla City, Zboirnik radova, I Kongres fizičara BiH, Teslić, 2009.
  • Z. Trešnjo, F. Adrović, Mjerenje koncentracije aktivnosti  spoljašnjeg radona u vazduhu grada Mostara i bliže okoline pomoću nuklearnih trag detektora, „KVALITET 2009“, Zbornik radova, str. 565-571, Neum B&H, 2009.
  • F. Adrović, A. Dedić, A. Kasumović, Mjerenje koncentracije radona u vazduhu u okolini jezera Modrac, 6. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem «KVALITET 2009», Zbornik radova, str. 559-564, Fojnica BiH, 04.-07 juna 2009.
  • F. Adrović, A. Kasumović i A. Dedić, Gamaspektrometrijska mjerenja nivoa prirodne radioaktivnosti u uzorcima tla u okolini TE Tuzla, 6. Naučno-stručni skup sa  međunarodnim učešćem «KVALITET 2009», Neum-BiH, 04-07 juna 2009.
  • B. Pehlivanovic, F. Adrovic, I. Saric, B. Podobnik, Indoor radon concentration measurment in muncipality of Bihac,  Colecttion of Papers Faculty of Civil Engineering, University of Rijeka, 149-155, 2009.
  • Z. Tresnjo, F.  Adrovic, A. Trumic, Levels of radon activity concentration in air of coal mines in Bosnia and Hercegovina, 6th Conference on Protection Against Radon at Home and at Work, Prague, 2010.
  • Z. Trešnjo, F. Adrović, A. Trumić, Istraživanje radona u rudniku mrkog uglja Đurđevik,  XXVI Simpozijum Društva za zaštitu od zračenja Srbije i Crne Gore,  Zbornik radova, 160-164, Tara (Srbija), 2011.
  • Vučković B., Adrović F., Koncentracija aktivnosti radona u vazduhu nekih banjskih centara Srbije, XXVI Simpozijum društva za zaštitu od zračenja Srbije i Crne Gore, Zbornik radova, str. 173-178, Tara, 12-14 oktobar 2011.
  • Vuckovic B., Gulan Lj., Milic G. and Adrovic F., Measurements radon activity concentration in mineral waters in serbian spas, First East European Radon Symposium FERAS 2012, P-38, Sept. 2nd – 5th, Cluj-Napoca, Romania, 2012.
  • B. Vuckovic, Lj. Gulan, G. Milic, F. Adrovic, Overview of radon concentrations in air and in water in serbian spas Second East European Radon Symposium SEERAS Niš, Serbia, 39-42, 2012.
  • Ninkovic, M.M.; Raicevic, J.J.; Adrovic, F.; Glisic, R., Photon radiation and the air kerma rate constants of 152Eu and 154Eu radionuclides ISRP-8. 8th international symposium on radiation physics.
  • A. Kasumović, F. Adrović, A. Kasić, Tehnološki modifikovana prirodna radioaktivnost i procjene doze zračenja (Technologicall enhanced natural radioactivity and gamma dose rate estimation), Proceedings of 8thResearch/Expert Conference with International Participations ”QUALITY 2013“, str. 317-322, 2013.
  • A. Kasumović, F. Adrović, A. Kasić, E. Hankić, Indoor radon activity concentration measurement and assessment of annual effective dose in houses of Tuzla city, Bosnia and Herzegovina, Second East European Radon Symposium (SEERAS), pp. 1-4, 2014.
  • A. Kasic, F. Adrovic, A. Kasumovic, E. Hankic, Radon activity concentration and estimate of the annual effective dose rate in air of mineral and thermal springs of Bosnia and Herzegovina, Proceedings of 10th Symposium of the Croatian Radiation Protection Association, 2015.   
  • A. Kasić, A. Kasumović, F. Adrović, AquaKIT method and estimation of ingestion radon dose in the all age groups humans, Proceedings of 10th Research/Expert Conference with International Participations ”QUALITY 2017“, pp. 483-488, 2017.
  • Amira Kasumović, Amela Kasić, Feriz Adrović, Ambient dose equivalent rate in the area of Tuzla City, Proceedings of the 12th Symposium of the Croatian radiation protection association,141-146, 2019.
  • F. Adrović, R. Papović, M.Ninković & D.Todorović, The research of radioactive elements content in the soil within the zone of influence of the Kosovian coal power plants, Univerzitetska misao, Priština, 1996.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Todorović, Kosovske termoelektrane kao izvor tehnološkog povećanja prirodne radioaktivnosti, Fizičko-geografski procesi na Kosovu i Metohiji, 60-67, Naučna monografija, Univerzitet u Prištini, 1996.
  • F. Adrović, R. Papović, M. Ninković, The gamma dose rate in air in the vicinity of the Kosovian coal-fired power plants, Univerzitetska misao, Vol.3, N°2, 87-91, Univerzitet u Prištini, 1997.
  • F. Adrović, M. Prokić, M. Ninković, TLD merenja apsorbovane doze jonizujućeg zračenja u okolini kosovskih termoelektrana, Fizičko-geografski procesi na Kosovu i Metohiji, Naučna monografija, 97-104, Univerzitet u Prištini, Priština, 1997.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Radovanović, Transfer i distribucija 137Cs; 134Cs u zemljištu kosovskog basena, Fizičko-geografski procesi na Kosovu i Metohiji, 142­-148, Naučna monografija, Univerzitet u Prištini, Priština, 1997.
  • F. Adrovic, A. Kasic and A. Kasumovic, Z. Tresnjo, Investigation of Radon in drinking water from wells of the North-Eastern region of Bosnia and Herzegovina,TTEM Vol.4, No 2, pp. 201-207,2009.
  • Biljana Vučkovic,  Feriz Adrovic, Mijat Milosavljevic, Levels of Gamma Radiation Dose Rate and Radon Activity Concentration in Air at Niska Banja, Journal of society for development of teaching and businrss processes in new net environment in B&H.- TTEM Vol.5, No 1, pp. 82-87, Sarajevo, 2010.
  • B. Vukčević, F. Adrović, M. Milosavljević, Levels of Gamma Radiation Dose Rate and Radon Activity Concentration in Air at Niska Banja, TTEM-(ISSN-1840-1503, TTEM, Vol 5(1) p-27-31, 2011.
  • Z. Trešnjo, F. Adrović, Metode mjerenja radona u životnoj sredini, Eduka, časopis za  obrazovanje, nauku i kulturu, godina IV, br.4., 21-29, Mostar, 2011.
  • F. Adrović, M. Ninković, D. Todorović, Natural Radioactivity of Soil within the Zone of   Influence of the Kosovian Coal Power Plants, Balkan Physics Letters” Journal,1997.
  • F. Adrović, M. Ninković, The Measuring of the gamma Dose Rate in the Air at Location of the Šar-Mountain, Arab Physics Letters Journal, 1999.
  • Biljana Vučkovic,  Feriz Adrovic, Mijat Milosavljevic, Levels of Gamma Radiation Dose Rate and Radon Activity Concentration in Air at Niska Banja, Journal of society for development of teaching and business processes in new net environment in B&H.- TTEM Vol.5, No 1, pp. 82-87, Sarajevo, 2010.
  • E. Hankic, A. Kasic, A. Kasumovic, F. Adrovic, Investigation of the Contents of Natural Radionuclides in Coal and Ashes from Tuzla Coal-Fired Power Plants, Journal of Materials Science and Engineering. B 3 (7), pp. 475-478, 2013. 
  • Alma Damjanovic, Jasmin Adrovic, Zejnil Tresnjo and Feriz Adrovic, Measurements of Environmental Radon Activity Concentration Outdoors in Bosnia and Hercegovina, Journal of Materials Science and Engineering A 5 (9-10) 331-338, (2015).
  • Kasić, A. Kasumović, F. Adrović, M. Hodžić, Radon measurements in well and spring water of the Tuzla area, Bosnia and Herzegovina, Archives of Industrial Hygiene and Toxicology 67 (4), 332-339. (2016).
  • A.Kasić, A. Kasumović, F. Adrović, M. Hodžić, Radon activity concentration in drinking water in Tuzla city, Radiation and Applications in Physics, Chemistry, Biology, Medical Sciences, Engineering and Environmental Sciences, 229-232, 2016.
  • A. Kasumović, E. Hankić, A. Kasić, F. Adrović, Natural radioactivity in some buildin materials and assessment of the associated radiation hazards, Radiochimica Acta, Vol 106(1), 79-86. (2018).
  • F. Adrovic, E. Sinanovic, A. Kasumovic, A. Kasic, Measurement of radon activity concentration in building materials, Contemporary Materials, XI‒1. pp. 51-57 (2020).
  • F. Adrović, B. Jakupi, P. Vasić, D. Mitić, Measurements of radon concentration Radiation Measurements, Vol.25(1) Elsevier – Jan 1, 1995.
  • F. Adrović, M. Prokić, M. M. Ninković and R. Glišić, Measurements of environmental background radiation at location of coal-fired power plants, Radiation Protection Dosimetry, Vol 112, No.3. pp. 439-442, Oxford University, 2004.       
  • M. M. Ninković, J. J. Raičević, F. Adrović, Air Kerma Rate Constants for Gamma Emiters Used most often in Practice, Radiation Protection Dosimetry, Dec 20, 2005, 115: 247-250, Oxford University, 2005.
  • Milic Gordana, Jakupi Bajram, Tokonami Shinji, Trajkovic Radmila, Ishikawa Tetsuo, Celikovic Igor, Cuknic Olivera, Adrovic Feriz, Sahoo Sarat, Zunic Zora, The concentrations and exposure doses of radon and thoron in residences of the rural areas of Kosovo and Metohija, Radiation Measurements, Vol 45, Is. 1, pp. 118-121(2010).
  • A. Vidic, Z. Ilic, D. Deljkic, F. Adrovic, Exposure of workers in Tusnica coal mine, Radiation Protection Dosimetry 144 (1-4): 672-674, (2011).
  • Z. Tresnjo, F. Adrovic, A. Trumic, Levels of radon activity concentration in air of coal mines in Bosnia and Hercegovina, Journal of Materials Science and Engineering (A&B) ISSN 2161-6213 & ISSN 2161-6221, CA 91731, USA, 2012.
  • F. Adrovic, A. Kasic and A. Kasumovic, Radon exhalation levels and gamma radiation dose rate at Slana Banja in Tuzla City, Journal of Materials Science and Engineering (A&) ISSN 2161-6213 & ISSN 2161-6221, CA 91731, USA, 2012.
  • A. Kasumovic, F. Adrovic, A. Kasic, E. Hankic, Natural radioactivity and radiation hazards assessment of soil samples from the area of Tuzla and Lukavac, Bosnia and Herzegovina, Isotopes Environ Health Stud.; 51(3):469-77 (2015).
  • F. Adrovic, A. Damjanovic, J. Adrovic, J. Kamberovic, N. Hadziselimiovic, Study of 137Cs concentration activity in mosses in Bosnia and Herzegovina, International Journal of Modern Biological Research, Vol 5, pp.32-4. (2017).
  • F. Adrovic, A. Damjanovic, J. Adrovic, J. Kamberovic, N. Hadziselimovic, Determination of the concentration activity of radiolead 210Pb in mosses of Bosnia and Herzegovina, International Journal of Modern Biological Research IJMBR Res. 8 1‑11. doi.org/10.33500/ ijmbr.2020.08.001(2020)
  • J. Adrovic, I. Eminovic, S. Vidovic, F. Adrovic, Cytogenetic effects of radon activity concentrations in water on meristematic cells of Allium cepa L. root, International Journal of Modern Biological Research. Res. 9: pp. 1-8 (2021).
  • J. Adrovic, I. Eminovic, S. Vidovic, F. Adrovic, Chromosomal aberrations and nuclear anomalies in root tip cells of Allium cepa L. caused by radon in water, International Journal of Modern Biological Research. Res. 9: pp. 9-21 (2021).
 

Naučni radovi profesora Feriza Adrovića ne samo da su citirani od vodećih svjetskih naučnika i svjetskih naučnih agencija i organizacija, nego se i u praksi koriste u svjetskoj nauci.

Podržite rad akademije

ID BROJ: 4219229860000/ TRANSAKCIONI RAČUN: 1320202027723453 NLB Banka d.d. Sarajevo,

BIC: TBTUBA22XXX IBAN: BA391320010903202608 NLB Banka d.d. Sarajevo